Menu

Verdens vildeste konger & dronninger

Kategori: Anmeldelser
Visninger: 14

 

Fra Christian IV over Djengis Khan, og Cleopatra, til Hunnerkongen Attilla, og Napoleon Bonaparte. Den nye børnebog om spændende og interessante konger og dronninger skiller sig ud ved at lære børn historie på et sprog, der går rent ind i sjælen

Af Michael Koch

Det er langt fra normen, at anmelder får kombineret historie med en børnebog. Denne bog formår at gå rent ind, både hos den voksne og hos børn. Om den bliver læst op, eller børn selv læser den, spiller ikke den store rolle. Det handler om, at børn får spændende historielærdom serveret ganske underholdende i en form, der gør det sjovt at læse videre. Ikke nok med at teksten er fængende, for den sags skyld også for anmelder, men også at Jonas Palner Sonnes illustrationer er med til at skabe uforfalsket munterhed gennem bogens sjove og anderledes historier.

Hunnernes konge Attila beskrives: Man skulle tro, at den mægtige krigerkonge var et ordentligt brød, men han var åbenbart ikke ret høj. Til gengæld havde han en bred brystkasse og et stort hoved. Videre senere: Attila har simpelthen så meget magt, at han slet ikke behøver at spille sej

Læseren stifter bekendtskab med 25 vidt forskellige konger, dronninger og prinsesser. Vi møder også sultan Ibrahim den 1., “den vanvittige sultan”, og kejser Napoleon Bonaparte, som beskrives, som “manden der gjorde sig selv til kejser”. Ranavalona den 1., som var “den grusomme dronning af Madagaskar, og hos vor naboer: Kristina af Sverige, “dronningen, der pludselig ikke gad være dronning længere”. Ud over de 25 fængslende fortællinger, er der en glimrende tidslinje over regeringsperioder. De er alle ledsaget af morsomme og sigende tegninger, der understreger historien.

Et uddrag af tidslinjen over regeringsperioder i bogen. Den sætter alle bogens kapitler i system og rækkefølge. Det er Jonas Palner Sonne, der har tegnet illustrationerne til bogen

Ibrahim 1., som havde diamanter flettet ind i sit skæg, og som sprøjtede parfume ud over alting, “så hele paladset hørmer”. Han gik med pels fra los og zobel. Der var pels over alle møbler og han “barberede hårene af sine katte og gav dem pelskapper på”

Forfatterens sprog er ganske morsomt og appellerer til børns fantasi. Eksempelvis anskueliggør forfatteren Christian IV.’s 23 børn ved at sammenligne med børnetegninger, der hænges op på et køleskab. Han skriver, at hvis køleskabet havde eksisteret dengang, skulle det være et kæmpe køleskab for at få plads til alle de 23 børnetegninger. Christian IV.’s kongekrone beskrives som “en ordentlig laban på over tre kilo fyldt med guld og perler og halløj”. Det er blot enkelte udpluk af sprogblomsterne. Det er vigtigt at bemærke, at selvom vi ikke får hele historien, og nogen kan mene sproget er meget friskt, så møder det børn lige der, hvor de er. Bogen henvender sig til børn over seks år og er mærket som: Historie, humor, biografi og spænding. Bogen er indbundet solidt og har partiel lakering på forperm. I vrimlen af gode børnebøger stikker den ud som en med mange siders reel historieviden, som vil gavne barnet senere i skolen.

Kristina af Sverige, som blev opdraget som en dreng i 1600-tallet, og “som går som en mand, sidder som en mand, rider som en mand og kan spise og bande som de hårdeste soldater”

Læs også om Cleopatra, hvis historie fortælles sammen med filmen om hende, hvor Elizabeth Taylor har hovedrollen. Filmen, med et budget på to millioner dollars, endte med at koste 49 millioner. Sammenkædningen gør fortællingen sjov og perspektiveret. Historien om Isabella 1. af Spanien indeholder alt fra den spanske inkvisition til Columbus rejser. Det lykkes forfatteren at gøre det, uden det bliver tungt og uforståeligt. Historien om Ibrahim den 1., eller Ibrahim den Vanvittige, som var sultan af Det Osmanniske Rige (1640 til 1648), er endnu et eksempel på sjov tekst med reelt indhold.

Bogen er fyldt med tunge og korrekte fakta, men serveret humoristisk og i et herligt, boblende sprog. Det er præcis sådan, historie kan serveres let forståeligt og let fordøjeligt, så børn får en stor mængde viden, endda sjovt og rart. Giv den til dit barn eller barnebarn, det kan kun blive en herlig oplevelse.

[Historie-online.dk, den 1. september 2026]

Se relaterede artikler
Ida i North Dakota
Sabotøren
Soltemplets hemmelighed